Drill Gock Ng Sing

Celem ćwiczenia jest przygotowanie barków, przedramion i nadgarstków do przyszłych ćwiczeń z partnerem, a także do treningu na manekinie. Trening przeprowadzamy z partnerem, który wykonuje te same techniki. Rozpoczynamy w "Yee" Jee Keem Yeung Ma od Gahng Sau, poprzez Tan Sau, ponownie Gahng Sau i Jom Sau aby ostatecznie zakończyć techniką Woo Sau. Po wszystkim zmieniamy ręce i wykonujemy ćwiczenie od początku. Ćwiczenie to przedstawiłem w filmie „Basic techniques”, który możecie obejrzeć w dziale „Filmy video”. Pokazałem w nim te same techniki lecz z wykorzystaniem manekina. Podczas powyższego ćwiczenia, dla ułatwienia, warto stosować technikę liczenia w formule 1-10:

1, 2, 3, 4, 1,

1, 2, 3, 4, 2,

1, 2, 3, 4, 3,

1, 2, 3, 4, 4,

1, 2, 3, 4, 5,

1, 2, 3, 4, 6,

1, 2, 3, 4, 7,

1, 2, 3, 4, 8,

1, 2, 3, 4, 9,

1, 2, 3, 4, 10.

Zmiana ręki

1, 2, 3, 4, 1,

1, ………..

Podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie linii środkowej oraz bardzo dokładne wykonywanie technik zwłaszcza ruchów nadgarstkiem. Warto też nie angażować max naszej siły mięśniowej aby za szybko nie zakończyć ćwiczenia.

 

Roman

 

Historia Wing Chun 

 

Jak wszystkie klasyczne chińskie style Gung Fu, także system Wing Chun sięga korzeniami do świątyni Siu Lum (Shaolin), znajdującej się na górze Sung w prowincji Ho Nan w Chinach. W okresie znanym jako Dynastia Ching (Qing), nazywanym również rządami Manchu, klasztor stał się miejscem schronienia dla sił rebelianckich – patriotów, którzy przysięgli obalić Reżim Ching, który samowolnie usunął poprzedni Rząd Ming będący u władzy. Klasztor Siu Lum zaoferował bezpieczną przystań dla patriotów, którzy zidentyfikowali się na podstawie tajemniczego gestu dłoni, który od tego czasu jest ściśle związany z chińskim Gung Fu - otwarta lewa ręka zaciśnięta na zamkniętej prawej pięści. Gest ten potwierdzał przynależność do zbuntowanej przeciwko rządowi grupy i oznaczał Słońce i Księżyc - dwa elementy, które składają się na chiński znak  Ming. W miarę upływu czasu, władcy Manchu dowiedzieli się o klasztorze Siu Lum, który wspierał patriotów Ming poprzez zdradę jednego z mnichów imieniem Ma Ling Yee. Mnich ten wiedział o słabym punkcie świątyni i pomógł im podpalając świątynię. Wielu z mnichów zginęło w tym pożarze, który miał miejsce w przybliżeniu w 1674 r., ale wśród ocalałymi byli "Pięcioro Starszych"; Jee Seen, Fung Doh Tak, Pak Mei, Miu Heen i buddyjska mniszka Ng Mui.

 

Jednym z wielu powszechnie znanych wersji dotyczących pochodzenia Wing Chun mówi, że Ng Mui uciekła do miejsca zwanego Bock Hock – świątyni "Białego Żurawia", która znajdowała się na górze Tai Leung. Podczas jednej z jej częstych wizyt w wiosce spotkała piękną młodą dziewczynę o imieniu Yim Wing Chun, która z ojcem sprzedała fasolowy twaróg. Twaróg ten był wegetariańską potrawą mnichów i mniszek w tamtych czasach dlatego Ng Mui została stałym klientem Yim Wing Chun i jej ojca. W tamtym czasie Ng Mui dowiedziała się o pewnym złośliwym postepowaniu właściciela ziemi, którego bardzo pociągała uroda Yim Wing Chun. Domagał się on jej ręki pomimo, że obiecano już ją innemu mężczyźnie. Ze względu, że jej ojciec nie zgodził się oddać córki Wong, bo tak nazywał się ten człowiek, zagroził, że zrobi mu i jego córce krzywdę. W tej sytuacji mniszka Ng Mui postanowiła zabrać Yim Wing Chun do siebie jako uczennicę i ujawnić jej tajny kompletny system walki, który opanowała w klasztorze - swoją własną kombinację technik z różnych stylów Gung Fu nauczanych w świątyni Siu Lum. Techniki, które wybrała Ng Mui polegały na szybkości i zwinności, a nie na sile mięśni. Przypuszcza się, że zapożyczyła je ze stylów Gung Fu Węża i Żurawia pochodzących z Shaolin.

 

Po zakończeniu nauki u Ng Mui dziewczyna posiadała wystarczające umiejętności aby pokonać Wonga. Po zwycięstwie Yim Wing Chun wyszła za mąż za Leung Bock Sau, nie przerywając doskonalenia systemu walki, który przekazała jej mniszka Ng Mui. W rezultacie styl ten został nazwany przez jej męża "Wing Chun Kuen", jako hołd dla jej dużych umiejętności i wkładu włożonego w jego doskonalenie. Leung Bock Sau, który nauczył się tego systemu przekazała go człowiekowi Leung Lon Gwai, który z kolei przekazał tę sztukę Wong Wa Boh - artyście w chińskiej operze, wystawianej na pokładzie statku zwanego Hung Shuen lub "Czerwona Łódź". Wśród członków tej podróżującej trupy był jeden z "Pięciu Starszych", którzy uciekli z Shaolin - Mistrz Jee Seen, Jee w trakcie przerw nauczał technik długiego kija innego członka załogi – Leung Yee Tai, który po opanowaniu techniki kija, kontynuował naukę Wing Chun Kuen ze swoim przyjacielem Wong Wa Boh. Z czasem długi kij został włączony Wing Chun jako "Look Deem Boon" Gwun. W późniejszym okresie  Leung Yee Tai przekazał system lekarzowi ze wsi Fatshan w prowincji Kwangtung, której nazywał się Leung Jan. Leung zyskał dużą sławę w całej prowincji jako wojownik, który pokonał wszystkich przeciwników. Jeden z jego najlepszych uczniów był człowiek o nazwisku Chan Wa Soon, którego pseudonim to Wun Cheen Wa. Po jakimś czasie zaczął on nauczać Wing Chun w Fatshan, a nawet stał się głównym instruktorem sztuk walki w wojsku.

 

W latach siedemdziesiątych, wynajmował on świątynię przodków rodziny Yip w celu nauczania sztuki Wing Chun. Wśród wielu jego uczniów był młody trzynastolatek o imieniu Yip. Mimo, że Yip Man był z rodziny z której Chan Wa Soon korzystał wydał on wiele pieniędzy z własnych oszczędności, by zapłacić dość wysoką kwotę na czesne pobierane przez renomowanego Mistrza Chan. Yip Man uczył się Wing Chun przez 3 lata aż do śmierci Chan’a. Po tym czasie, Yip Man opuścił Fatshan iprzeniósł się do Hongkongu na studia. Podobno często tam walczył i pokonał swoich szkolnych kolegów. Przez przyjaciela, Yip Man został przedstawiony starszemu człowiekowi, który był uważany za bardzo zręcznego wojownika Gung Fu i chciał rzucić mu wyzwanie do walki.

 

Mężczyzna, został przedstawiony młodemu Yip jako "Pan Leung," który dobrze wiedział o reputacji Yip Man'a jako wojownika, jak również o tym , że Mistrz Chan Wa nauczał Yip Man’a Wing Chun. Yip Man, był bardzo niespokojny ponieważ nikt tyle o nim nie wiedział. Ale po tym, jak został pobity przez tego człowieka Yip poznał prawdziwą jego tożsamość. Był to Leung Bick, syn Leung Jan’a i brat Gung Fu.

O tego czasu Yip Man zaczął trenować pod okiem Leung Bick’a i w końcu poznał cały system jaik przekazał Leung Jan swojemu synowi. Zanim skończył 24 lata Yip Man osiągnął bardzo wysoki poziom w Wing Chun. Po realizacji powyższego wrócił do swojej rodzinnej wioski Fatshan, gdzie pozostał do końca drugiej wojny światowej aby potem wrócić do Hongkongu, gdzie żył w nędzy w porównaniu z bogactwem do którego był przyzwyczajony. W 1949 roku Yip Man zaczął uczyć otwarcie Wing Chun. Jako ostatni znany spadkobierca systemu poza Chinami Yip Man został największym Mistrzem Wing Chun. Wśród wielu uczniów Yip Man’a był młody Bruce Lee, który osiągnął światową sławę. Inni znani studenci Yip Man’a to Ho Kam Ming, Tsui Seung Tin, zmarły Wong Shun Leung, Lee Sing, Leung Ting, zmarły Moy Yat, Wong Gee Wing i wielu innych. Trenował on również swoich dwóch synów, Yip Chun’a i Yip Ching’a. W 1972 roku, Grandmaster Yip Man został zdiagnozowany jako mający raka gardła. Chociaż dzielnie walczył z niszczącymi jego skutkami w końcu uległ śmiertelnej chorobie 2 grudnia tego samego roku. Obecnie, dzięki wysiłkom Yip Man'a i jego wielu uczniów Wing Chun rozkwitła na całym świecie, a liczba trenujących wciąż wzrasta.

 

Roman

Tłumaczenie z książki Close Range Combat Wing Chun Volume 1 – Randy Williams

 

  

 

ZADZWOŃ DO MNIE

(+48) 791 110 174

LUB NAPISZ

I UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNY TRENING

 

 

Przejrzyj naszego fanpage'a na Facebook'u i biegnij na trening.

 

Czekam na Ciebie !

Ming